3. Oslovil mě dospělý zájemce

3. Oslovil mě dospělý zájemce

Když se tě po výpravě zeptá rodič, jestli nepotřebuješ v oddíle s něčím pomoct, nemusí to být jen zdvořilostní fráze. A pokud dostaneš e‑mail s nabídkou pomoci, zcela jistě se jedná o vážný zájem – přestože zpráva může přijít nevhod, může být formulována naivně nebo neobratně. V tu chvíli zvaž, jestli a jak by šlo tuto nabídku ve prospěch oddílu využít. Pokud o pomoc stojíš, přeskoč rovnou na následující kapitolu.

Pokud ne, při formulování odpovědi ti pomohou následující zásady:

  • Je vhodné ocenit nabídku jako projev dobré vůle.
  • Doptej se na motivaci zájemce. Je mu blízké skautské společenství a hodnoty? Nabídni členství v Kmeni dospělých (pokud někde v okolí funguje). Chce se podílet na vedení? Zjisti, jestli pomoc neocení jiný oddíl v okolí. Poraď se s vedením střediska či okresu, výchovnými zpravodaji.
  • Zkus si se zájemcem alespoň zavolat nebo se krátce sejít i v případě, že jej neplánuješ přijmout. Možná se ukáže, že by spolupráce byla přeci jen přínosná, nebo získáš alespoň podporovatele do budoucna.

V každém případě zájemci prosím odpověz. Nereagovat na e-maily či bagatelizovat upřímný zájem pomoci je velmi nezdvořilé.

Co když mě oslovil někdo, s kým spolupracovat nechci?

S nabídkou spolupráce tě může oslovit třeba rodič, u kterého máš pochybnosti, zda byste spolu dobře vyšli a dobře se vám spolupracovalo. Spolu se zbytkem vedení si udělejte malý test – zamyslete se, jestli byste s tímto zájemcem chtěli strávit celý tábor. Pokud většina odpoví spíše ne, můžete oprávněně předpokládat, že by tento člověk mezi vás dobře nezapadl. Pohoda a dobré vztahy v týmu jsou předpokladem dalšího fungování a není proto třeba mít výčitky, když se rozhodnete odmítnout zájemce, který vám „prostě nesedne“. Vysvětlit mu to pak může být skutečnou zkouškou komunikace a diplomacie. Nejlepší je držet se prvního bodu skautského zákona a citlivě, ale jasně říct, jak se věci mají. Můžeš také zvážit, zda by lépe nezapadl do jiného oddílu.